Asi nie jeden majiteľ motorového vozidla, aspoň raz za život zvažuje kúpu ojazdených pneumatík. Je to logické, pretože nie vždy máme niekoľko stoviek eur navyše, aby sme si mohli kúpiť nové. Tak sa pozrime, kedy ich kúpiť a kedy nie.
Základom je aby boli všetky štyri pneumatiky na vašom aute rovnaké.Ak by vás zastavili policajti a našli rozdielne, máte problém. Pri kupovaní jazdených pneumatík sa toto stáva celkom často. Dve kúpite tu, dve inde. Ako tak, by ste ešte mohli obkecať to, ak by ste mali rozdielne pneumatiky na prednej a na zadnej náprave. Teda tie dve vzadu musia byť rovnaké a tie dve vpredu môžu byť iné, ale tiež rovnaké. Chápete však?
Dôležité je aj to, odkiaľ budete pneumatiky kupovať. Napríklad cez internet, to nie je úplne dobrý nápad, pretože ich nemôžete vidieť „naživo“. Mali by ste si totiž dôkladne skontrolovať ich opotrebovanosť. Všímajte si hlavne hĺbku dezénu. To sú tie zárezy na nich. Zimné pneumatiky by ho mali mať hlboký minimálne tri milimetre a letné 1,6 milimetra. Dezén sa užívaním ničí, doslova sa zošúcha. Takže ak tieto zárezy nebudete môcť voľným okom skoro vidieť, pneumatiky nekupujte. Nejde o to, že dostanete pokutu, ale o to, že sa môžete na ceste zabiť.
Pohľadom môžete skontrolovať aj ich celkovú opotrebovanosť. Keď z nich trčia malé drôtiky, je zle. Ide o úplne zošúchaný plášť pneumatiky.
Predávajúceho sa tiež opýtajte na to, či auto na ktorom boli používané stálo v garáži, alebo vonku.Je vám jasné, že prvá možnosť je lepšia, pretože pneumatiky neboli neustále vystavované chladu, teplu, slnku a prudkým zmenám počasia.Je taktiež dobré, ak boli používané iba na jednom vozidle. Každé auto sa správa trochu rozdielne. Jedno takpovediac zaťažuje viac zadné, iné predné, alebo len jedno koleso viac. V tomto prípade, by sa mohlo veľmi ľahko stať, že jedna pneumatika by bola úplne v poriadku, ale druhá totálne zničená.