Dusit Dhewa – kultúrne centrum na ostrove Koh Samui

Dusit Deva alebo Samui Cultural Center (Centrum kultúrnych a výtvarných umení Samui) – je výsledkom dlhoročnej práce jedného veľmi bohatého thajského panovníka. Khun Chat vášnivo rád zbieral starožitnosti a položky z juhovýchodnej Ázie. Najmä kostýmy, figúrky a sochy. Dnes je to jedno z najzaujímavejších miest na ostrove z hľadiska autentickej estetiky a farby. Obľúbené miesto svadobných fotografov a turistov, ktorí nehľadajú suveníry a kúpele, ale skutočnú krásu Thajska.

thajsko

Kultúrne centrum Samui
Kaštieľ sa nachádza v hĺbke pokojnej oblasti Lipa Noi, na bežnej vidieckej ceste. Bolo by ľahké prekĺznuť okolo neho, keby nemalo fantastickú výzdobu hlavnej vstupnej brány a nezvyčajné pre Samui, kamenný plot pozdĺž cesty. Priamo oproti bráne sa nachádza pomerne priestranné parkovisko so štrkovým povrchom a asi tucet áut. Pri vstupe na územie sa nachádza malý kiosk. Cena vstupenky zahŕňa šálku miestneho nápoja vyrobeného z modrého kvetu, mokrý, studený obrúsok na tvár a vrece niečoho ovocného.

  • Kaštieľ, v ktorom je zbierka uložená, stojí na prírodných skalách. S jedným okrajom prilieha k rieke, z ktorej je v miestnosti vedená drenáž – v dome je malý bazén. Hoci by som to všetko nepovažoval za bazén. Súdiac podľa kvality vody a veľkosti, je to skôr druh rybníka. Okolie domu je vysadené kvetmi a ovocnými stromami, je tu pavilón s horou národných krojov a dekorácií, ktoré sú tu uložené. Okrem elegantnej brány a uličky s bas-reliéfmi existujú dve terasy v balijskom štýle, veľký kryt s pávmi, visutý most cez rieku a mnoho sôch bohov a hrdinov folklóru juhovýchodnej Ázie.

 rybář

  • Vstupný poplatok je 50 bahtov od občanov Thajského kráľovstva a 120 od turistov. Peniaze z poplatkov sa údajne prevádzajú na miestnu komunitu, aby zaplatili za vzdelávanie detí z chudobných rodín. Naozaj sa to oplatí vidieť a je to aj pre dobrú vec.