Auto moto

Budúcnosť patrí elektrine, no tomu treba pripraviť aj vhodnú legislatívu

Zdá sa že aj nad Slovenskom konečne vide slnko. Takmer všetky krajiny okolí totiž dávno pochopili že ak sa majú posunúť dopredu. Nestačí byť iba montážnou dielňou, ale treba začať s vývojom. Ako sa totiž uvádza v tlačovej správe Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Ktorá hovorí o odhadovaných 30% elektro-vozidiel do roku 2030. Presnejšie tento údaj prevzali od Európskej únií v rámci Európy, no ani u nás samotných to nebude ďaleko od pravdy. Tak je sa treba vážne zaoberať podporov výskumných projektov aby sme sa opäť nestali iba montážnou dielňou tak ako je tomu teraz.Nabíjacia stanica.jpg

Preto je zjavné že tento na dnešné pomery enormný nárast po dopyte práve týchto vozidiel nebude možné potiahnuť len tak zo dňa na deň, ale ani z roka na rok. A práve preto je treba už teraz začať pripravovať nielen legislatívu ale aj infraštruktúra na nové výzvy. A práve na to je tu Slovenská batériová aliancia.


Slovenskú batériovú alianciutvoria zástupcovia právnických osôb ale najme spoločnosti Inobat, GreenWay Infrastructure, či MSM Holding a Slovnaft a ďalšie spoločnosti. No netreba zabúdať ani na vedeckú časť ktorá je zastúpená Slovenskou akadémiou vied a Technickou Univerzitou v Košiciach. Ako vyplýva z ich nedávneho tlačového vyjadrenia, treba si stanoviť konkrétne kroky ako ďalej. Tie následne zhrnuli do týchto štyroch bodov.

Urýchlenie legislatívy by nemalo byť iba formou sľubov čo ak kedy sa asi začne robiť, ale mali by byť jasné postupy a dátumy kedy začnú platiť. Už dnes je totiž neskoro na vybudovanie nabíjacích staníc a tak niet načo čakať.

Legislatívna ohľadom skladovania energie. Toto legislatívne opatrenie sa skôr vzťahuje na konkrétne opatrenie v oblasti skladovanie elektriny potrebnej pre nabíjacie stanice. Každému je nad slnko jasné že elektrina nepadá zo stromov. A súčasná prenosová sústava nie je na tak veľký nárast pripravená. Skrátka treba zamedziť aby si každý robil čo che len tak.Právo a poriadok.jpg

Treba podporovať domáci vývoj a akademikov.V tomto bode snáď dodáme iba to čo sme rozprávali vyššie. Je čas sa začať venovať výskumu a nielen bezhlavo montovať čo nám niekto prikáže.

Bez podpory vlády to ale nepôjde.Aj v tak otvorenom s slobodnom svete ako je súčasný si kompetentný uvedomujúci že bez podpory a opory vlády to nepôjde. A preto je sa treba zamerať na to aby v prvom rade zabezpečila domáca produkcia a výskum.