Auto moto

Dávajte pozor na cestu!

Všetky slovenské cesty sú viac-menej prejazdné. Takže po tejto stránke veci sa nemáme na čo sťažovať. Kamkoľvek potrebujeme, vieme sa dostaviť. A cesty sú vybudované naozaj takmer všade. Otázka ale znie, v akom stave dorazíte do vášho cieľa? S rozbitým podvozkom? Alebo s otraseným telom? Pretože stav našich ciest je neraz vhodný skôr na terénny automobil, ako na štandardné osobné auto.

silnice

Jazdíme slalom

Existuje mnoho vtipov na stav našich ciest. Všetky vtipy však spája spoločný menovateľ a tým je pomerne veľká poškodenosť asfaltu. Takže pokiaľ si chcete svoje auto ušetriť a nechodiť každú chvíľu do servisu, aby vám spravili geometriu, musíte sa skrátka naučiť jazdiť pozorne. Vyžaduje to však celkom vysokú koncentráciu vodiča a nie vždy je možnosť vyhnúť sa poškodenému miesta. A to najmä vtedy, pokiaľ je cesta užšia alebo pokiaľ je taká hustá premávka, že dopravná situácia znemožňuje akékoľvek manévrovanie.

vw

Riešenie číslo dva

Pokiaľ patríte medzi tých vodičov, ktorých naozaj nebaví sledovať každú jamu na ceste a jazdiť slalom pomedzi terénne nerovnosti, máte iba jedno riešenie. Kúpiť si auto, ktoré znesie aj veľmi nerovný povrch. Toto je jeden z dôvodov, ktoré vysvetľujú veľkú popularitu automobilov typu SUV na slovenských cestách. Napriek tomu, že tieto automobily sú pomerne drahé a majú vyššie náklady na svoju prevádzku, sú čím ďalej tým obľúbenejšie. Pretože mať nízkopodlažný športiak s tenkými nízkoprofilovými gumami je naozaj v mnohých prípadoch a v mnohých regiónoch len na občasné víkendové výjazdy. Vozidla SUV majú vysoké podvozky, ale hlavne veľké priemery kolies, ktoré len tak ľahko nevbehnú do jamy. Okrem toho je z nich veľký rozhľad na cestu a môžete tak včas zaregistrovať problém na ceste.
Pokiaľ teda práve vy zvažujete kúpu automobilu a pýtate sa, prečo by ste si mali kúpiť práve automobil typu SUV, jeden z veľmi závažných dôvodov je právne stav našich slovenských ciest.