Ako začať maľovať?

Umenie je vec veľmi osobitá a vždy originálna. Nikto úplne talentovaný z neba nespadol. Ako u mnohých športov alebo pri iných koníčkoch,je potrebné trénovať anevzdávať to hneď na začiatku. Umelecké aktivity majú tú výhodu, že sa v nej môže nájsť naozaj každý, s prihliadnutím aj na to o akú techniku ide. Od kreslenia ceruzkou, cez maľbu akrylom, po olejové farby.
Rada by som pozornosť upriamila na kresbu a maľbu, ako veľmi voľný a individuálny prejav.

štětec
 
Výber techniky, v ktorej sa vám bude dobre pracovať, je potrebné najprv nájsť. Skúšať môžete zo suchých techník, ako je ceruzka, uhlík alebo suchý pastel.. Či z mokrých- akvarel, vodové farby, akryl a olejové farby. Náročnosť techník je jedným z hodnotných faktorov pri výbere.

Začneme so suchými technikami. Detailnosť a občas aj presnosť nie sú na škodu, samozrejme, opäť ide o vlastné prevedenie a pochopenie tejto techniky. Najčastejšie sa používa tieňovanie alebo šrafovanie ceruzkou (rytmicky sa pri ňom nanáša pigment na papier). Pastel sa dá dokonca rozotierať. Ak sa chcete nechať inšpirovať pozrite si grafiky od Albrechta Dürera alebo Pietra Bruegela Staršieho.
Ak máte záujem tvoriť abstraktnejšie obrazy a milujete pohľad na roztekajúci sa pigment vo vode, akvarel alebo anilinové farby sú pre vás ako stvorené. Majú v sebe vysoký obsah pigmentu a to spôsobuje tie prenikavé farebné spojenia.

Odporúča sa túto techniku najprv cvičiť vodovými farbami, neskôr prejsť na anilínové, keďže sú to lacnejšie prevedenia. Akvarel je totiž veľmi nevyspytateľný a svetlé miesta musia vždy ostávať nedotknuté. V prípade, že chcete využiť bielu, technika sa nazýva gvaš. Napríklad imresionisti a romantici milovali akvarel, určite stojí za to prejsť si ich ľúbezné diela.

malíř

Tempera, akryl alebo olejové farby? Tempera je určite dobrý začiatok, môžete trénovať miešanie farieb, nanášanie farieb podľa potrieb, možno si uvedomiť v čom spočíva vaše originálna tvorba.  Radšej pomaly a isto či alla prima? Abstrakt alebo portrét? Pastózne, jemne.. Je to na vás.
Akryl rýchlo schne, takže sa musí pracovať veľmi obratne a navyše, čo je výhodou, ako tempera, mieša sa iba vodou. Pri olejových farbách je to zložitejšie, proces schnutia je zdĺhavý a na riedenie potrebujete terpentín, ktorý nemá práve vábivú vôňu. No po zaschnutí farby žiaria ako živé. S touto formou sa môžeme stretnúť už od pradávna, od egyptskej tempery po súčasný akryl.

Buďte otvorený novým poznatkom a inšpiráciám. Ak chcete na svojom vlastnom sebapoznaní pracovať, nechajte sa obohacovať prostredím. Trénujte svoje oči- len vy sami viete, čo je podľa vás krásne a to si treba ceniť. Naučte svoje oči ceniť si krásu a originalitu.
Pre podrobnejšie poznatky skúste kurzy, či maľbu v prírode, portréty kamarátov, kresbu na stanici.. Inšpirácií je mnoho.
K zachyteniu vlastnej identity a možno trochu povoliť od nervov nemusíte byť profík. Maľba, kresba, či iná umelecká aktivita nás má hlavne oslobodzovať.