Dom a byt

Škandinávska architektúra aj u nás

Oblasť Škandinávie neoplýva najjednoduchšími podmienkami na bývanie. Krajina je rázovitá, drsná, klíma neúprosná, v niektorých častiach je po dobu niekoľkých mesiacov takmer celý deň svetlo alebo tma. Aby sa jej obyvatelia s týmito extrémami zžili, kladú projektanti dôraz na dizajn, ktorý bývanie uľahčí a spríjemní. Dôležité je svetlo, funkčnosť, príroda a komfort. Ak teda túžite po dome alebo chate v tomto jedinečnom štýle, základom sú tieto prvky:

  • Spojenie s prírodou– prírodu zakomponujte do štruktúry. Doslova. Používajte prírodné materiály na stavbu budovy a na všetky terénne úpravy v okolí, napr. na terasy, balkóny, chodníky, schodiská, altánky, sauny. Ak sa nerozhodnete pre celú stavbu z drevených hranolov a dosiek, použite drevené obklady a podlahy. Všetok potrebný materiál Vám s radosťou pripravia na . Nábytok zvoľte tiež v neutrálnych prírodných farbách, v hnedých a sivých odtieňoch. Farba exteriéru by mala korešpondovať s krajinou. Odvíjajte sa od stromov, ktoré rastú v okolí.

Zasněžená chalupa

  • Jednoduchosť dizajnu– typická je jednoduchosť až strohosť. Dodržiavajte čisté línie, nepridávajte nič, čo je nadbytočné, nepotrebné, nemá absolútne žiadnu úžitkovú hodnotu. Držte sa základných tvarov a farebnej ucelenosti priestoru.

  • Prírodné svetlo– pre ľudí žijúcich v Škandinávii je kľúčové osvetlenie priestoru najmä v zimných mesiacoch. Slnečné svetlo je prirodzené, mäkké, teplé, dodáva priestoru správnu atmosféru, zvyšuje hladinu hormónov šťastia, cítime sa vo forme, dokážeme sa koncentrovať a podávať optimálny výkon. Aby ste zabezpečili prísun hrejivých slnečných lúčov do interiéru, zvoľte veľké presklené časti na stranách, odkiaľ prichádzajú. Dostaňte dnu toľko slnečného svetla, koľko dokážete. Okná udržiavajte stále čisté a priehľadné, zabudnite na ťažké závesy. Rovnako ani dnu nestavajte zbytočné priečky, ktoré by prietoku a rozptylu drahocenných slnečných lúčov bránili. Priestor nechajte otvorený, bude na Vás pôsobiť svetlejšie a jasnejšie, všade zavládne hrejivá atmosféra.

Zima s krbem

  • Funkčnosť– zachovajte všade spomínanú jednoduchosť, na dohľad musí ostať len to, čo potrebujete pre svoje pohodlie. Všetko, čo je navyše, schovajte v úložných priestoroch pod drevenými schodiskami alebo posteľami. Efektívnosť využitia priestoru musí byť pri organizácii alfou a omegou.