Mačky sú krásne, múdre a inteligentné. Zaujali už starovekých egypťanov a ich éra pokračuje dodnes. Sú však fakty, ktoré môžu ovplyvniť váš výber. Aby ste neboli nemilo prekvapení, zhrnuli sme ich v tomto článku.
Chcem zaručene kľudnú mačku
Iste, pokiaľ si beriete plemeno, teda mačičku z chovateľskej stanice, jej temperament sa dá odhadnúť vopred. Väčšinou je typický pre dané plemeno a mal by byť ľahko dohľadatelný na internete. Pri výbere z konkrétneho vrhu vám chovateľ určite rád pomôže s výberom toho pravého mačiatka.
Bohužiaľ, povahu mačiatka z dediny neviete predpokladať. V puberte sa jeho temperament ešte môže zmeniť a z pokojného vrniaceho mačiatka sa môže stať malá šikovná turbomyš. Alebo opačne, puberta môže vaše mačiatko skľudniť.
Chcem mačku, ktorá loví myši
Toto vám nikto nezaručí. Niektoré mačky majú veľký lovecký pud i keď sú po generácie chované v zajatí (teda v interiéri), no tie sú výnimkami. Rovnako sa môže stať, že vonkajšie mačky ho nemajú skoro žiadny. Spoliehajú sa na to, že ich niekto vykŕmi. Mačka nie je stále zviera, za noc prejde aj desiatky kilometrov a jednoducho sa nažerie tam, kde jej niekto dá misku. A potom tu sú vonkajšie mačky, ktoré naozaj chytajú myši pretože im tak velia ich pudy. Jednoducho je to lotéria.
Väčšiu šancu na lovca má určite najdúch z útulku ako distingovaná perszká mačka s rodokmeňom, ktorej predkovia žili generácie a generácie v byte či dome.
A čo mačacie WC?
Počítajte s tým, že vaša mačička nemusí WC využívať hneď od prvého dňa. Snažte sa ju tam však prenášať a skúšajte aj nové druhy steliva. Nie každé mačiatko obľubuje parfémovanú podstieľku. Vám to však uľahčí život s mačacím spolubývajúcim.
Ak vám predsa len mačička odmieta vykonávať potrebu na svojom WC, skúste kúpiť zakrytú verziu. Počet záchodov v domácnosti by mal byť počet mačiek+1.
Ak vám mačička z ničoho nič začala vykonávať potrebu inde, zamyslite sa. Mačky sú veľmi citlivé stvorenia a rovnako citlivo reagujú na zmeny.