Dom a byt

S mačkami je to komplikované

Základom zdravia u mačiek je ich strava. Možno si hovoríte, že to isté platí aj u psov, alebo ľudí. z častí áno. Mačky sú ale v tomto smere naozaj špecifické. Vo voľnej prírode, kam mačky ešte stále v skutočnosti patria, by ich strava vyzerala radikálne inak. Pozostávala by hlavne zo živej koristi. Do istej miery tento problém vyrieši kŕmenie surovým mäsom. Svojej mačke však nikdy neposkytnete perie, srsť a čiastočne strávenú potravu, ktorá sa nachádza v žalúdku bylinožravcov. Ak teda chcete, aby bola vaša šelma zdravá a dožila sa vysokého veku, so stravou musíte byť obzvlášť opatrní.

pes

Pozor si dávajte hlavne na suchú krmivo. To neobsahuje žiadnu vodu, a tú mačky získavajú až z deväťdesiatich percent priamo z potravy. Do misky s vodou zavítajú iba vtedy, keď nemajú inú možnosť. Preto, by strava mala aspoň z časti obsahovať vlhké krmivo. Môžu to byť konzervy, alebo varené i surové mäso.
Zvyškom z kuchyne sa zásadne vyhnite. Aj malé množstvo nevhodnej potravy dokážu u mačky spôsobiť vážne problémy. Niektoré „ľudské „ potraviny môžu mačku dokonca aj otráviť. Tráviace ťažkosti sa niekedy prejavia veľmi radikálne. Mačka môže prestať prijímať potravu, prestať piť vodu, dokonca nie je nezvyčajné, že dostane kŕče celého tela. Mačku začne doslova skrúcať a následne nemôže takmer chodiť. Liečba je v takýchto prípadoch zdĺhavá a náročná, pretože dostať potravu do mačky, ktorá ho nechce, nie je vôbec jednoduché. Úplne zakázané sú solené a korenisté jedlá, a to hlavne z dlhodobého hľadiska.

kočka

Nezaškodí, ak aspoň raz za čas svojej mačke ponúknete aj zeleninu. Nie je to nevyhnutné, ale ani nevhodné. Najviac im chutí varená brokolica, alebo sladká kukurica. Tieto druhy sú pre nich navyše aj bezpečné. Nepreháňajte to ale s množstvom. Mačka, ktorá váži okolo troch kilogramov, postačí lyžička surovej kukurice, alebo jedna ružička brokolice.