Aké lieky máte doma

Okrem bežných liekov, ktoré musia niektoré brať každý deň, sa u nás doma väčšinou nájdu aj zvyškové lieky z obdobia, keď sme boli chorí. Takto si už chtiac nechtiac zakladáme lekárničku, ale aj prvú pomoc. Často však zabúdame na to najdôležitejšie alebo máme naopak kopec zbytočností.

prášky

Ako uschovávať
Základné pravidlá sú každému ako tak známe. Tmavé a suché miesto je nevyhnutné. Na predpísané lieky od doktora niekedy musíme mať vyhradené miesto v chladničke. Lieky majte vždy uložené v ich originálnom obale aj s príbalovým letáčikom. Nemôžete totiž stratiť základné inštrukcie a pokyny. Neschovávajte ich iba niekde v krabici pod posteľou. Majte ich dôkladne schované pred deťmi a zvieratami, ale zároveň musia byť pre vás na ľahko dostupnom mieste.

Čo musíte mať
Ako základ sú lieky proti bežným neduhom. Lieky na horúčku a od bolesti ako aj od zápalu. Často sú kombinované v jednej tabletke, preto to nie je až také ťažké. Ďalej majte uschované veci k prvej pomoci. Stačia vám obväzy, ako aj dezinfekcia na prípadné poranenia. V zimných mesiacoch si do svojej výbavy doplňte lieky od kašľu, hoci len cukríky od bolesti hrdla sa vždy zídu. Rovnako sa zavďačia aj lieky pri neduhoch zažívaciemu traktu. Od pálenia záhy a ťažkého žalúdku, až po prvú pomoc pri hnačke.

tablety

Prevencia
Určite aj vy uvažujete, ako sa od nežiaducich chorôb ochrániť. Preto nie je nad profylaxiu. Dôležitým vitamínovým doplnkom vo vašej domácnosti by mal byť vitamín C. V zimných mesiacoch myslite na imunitu, preto si doplňte zinok a aj vitamín D. V prípade, že vás trápia močové cesty, užívajte pravidelne prípravky s brusnicami. Ak ste na viac na prírodnú medicínu, nezabudnite si pribaliť zopár čajov. Vždy dávajte prednosť sypaným, pred tým sáčkovým, ktoré často neobsahujú to, čo sľubujú. Pite žihľavový ako prevenciu proti mnohým chorobám, či repíkový pri bolestiach hrdla. Určite nepodceňujte silu prírody.