Dom a byt

Bez kamarátstiev by nebolo detstvo

Ak máte doma školáka alebo predškoláka, pravdepodobne ste si už zvykli na občasnú prítomnosť jeho kamarátov vo vašej domácnosti. Správny rodič to príliš nerieši, záleží mu hlavne na tom, aby sa nikomu nič nestalo. A ešte je dôležité aj to, aby mali šarvanci plné brušká a netrpeli ani smädom. Pravdepodobne ste si však už zvykli aj na to, že váš poklad občas trávi svoj čas v detskych izbach svojich kamarátov. Poznáte preto ich rodičov a presné adresy, takže pre vás nie je žiadny problém pravidelne či nepravidelne ho odtiaľ vodiť domov.

pokojíček

Recepty nielen na jedlo

Návštevy môžu byť aj v mnohom inšpiratívne. Môžete tam ochutnať niečo, čo vy práve doma nepripravujete a v prípade záujmu dostanete aj recept. Alebo vás môžu inšpirovať detske izby, ich usporiadanie a rôzne triky, ako ich urobiť ešte útulnejšími. Nie všetko, čo je v časopisoch o bývaní, sa totiž dá ľahko preniesť do reality, zato to, čo vidíte na vlastné oči, býva často omnoho efektnejšie.

Vysvetlenie s nádejou do budúcnosti

Niekedy sa vám to však môže aj trochu vypomstiť. Áno, mám na mysli tie poznámky typu: môj kamarát má najnovšiu počítačovú hru, tak prečo nie ja? Je prirodzené, že ratolesti porovnávajú pomery v rôznych domácnostiach, je však na nás vysvetliť im, že každý rodič nemôže a možno ani nechce dopriať všetko, čo si ratolesti vymyslia. Oveľa dôležitejší je totiž čas, ktorý s nimi dobrovoľne trávite hrami, čítaním, spoločným kreslením alebo hoci aj rozprávaním o tom, čo v priebehu dňa zažili.

hračky

Možno sa teraz na vás budú hnevať, že počítačová hra sa nedá porovnať s čítaním z knihy, ale dajte im čas. Skôr či neskôr zistia, že ste do nich investovali oveľa viac ako pár peňazí na zábavu, ktorá ich od vás zbytočne odpútala. A podobný príklad nakoniec možno poskytnú aj vlastným potomkom.