Dom a byt

Zelená je farba života

Premýšľate nad tým, ako pekne obohatiť svoj príbytok? Rastliny s farebnými  sú skvelou príležitosťou. Nielen, že nám prinášajú čerstvejší a zdravší vzduch, ale aj zlepšujú celkovú atmosféru a dojem z priestoru, ktorý skrášľujú. 
 
Niekedy je lepšie investovať práve do takýchto vecí, ako do predražených a nepraktických dekorácií. Čítajte ďalej a dozviete sa, ktoré sú vhodné do bytu, a ktoré naopak na vonkajšie priestranstvá. 
 kvetina, orchidea, kvetináče.jpg

  1. Svokrin jazyk – Túto kvetinku asi všetci dobre poznáme. Poväčšinou z príbytkov našich babičiek a dedkov. Je to obľúbená a nenáročná rastlina, ktorej netreba venovať toľko času. 
  2. Orchidea – Orchidea je význačná svojimi rôznymi sfarbeniami. Od modrej až po ružovú. Pokiaľ ju chcete teda zladiť s nábytkom, dekoráciami a farbou izby, nebudete mať problém. 
  3. Aloe vera – toto je doslova liečivá rastlina. Výťažok z aloe vera sa používa bežné vo farmaceutických prípravkoch, a rovnako si aj vy doma môžete odstrihnúť kúsok jej listov a použiť ho. Hojí rany, upokojuje pokožku a takisto ju vyživuje. Ubolené miesto stačí len potrieť vnútornou stranou listu. 
  4. Lopatkovec (ženské šťastie) – kvetinka vhodná skôr na parapetu, alebo na hocijaké aspoň čiastočne slnečné miesto v byte. Ak ju aj budete primerane polievať, odvďačí sa vám svojimi krásnymi bielymi kvetmi. A mimochodom, dokáže ničiť nebezpečné toxíny. 

kvetináč, sadenie, kaktus.jpg

  1. Kaktusy / sukulenty – kaktusy sú pre tých, ktorí takisto chcú zeleň v byte, ale nemajú toľko času sa o ňu starať. Samozrejme, je to veľmi individuálne a kaktusy môžu byť súčasťou každého príbytku, kde je veľa slniečka. 
  2. Oleander – prvá spomenutá vonkajšia rastlina je oleander. Je krásny, ale jedovatý. Okrem zimy, kedy ho musíte schovať dnu, môže byť po celý rok vonku.
  3. Trvalky – hortenzia, sirôtka alebo napríklad chryzantémy – sú to rastliny, vhodné na zasadenie do záhradky. Je to dlhodobejšia investícia, lebo trvalky, ako už z názvu vyplýva, sú trvácnejšie. To znamená, že všetky rastliny, ktoré tam spadajú vydržia viac ako dva roky. Samozrejme s primeranou starostlivosťou, ktorú netreba podceňovať napriek tomu, že sú v podstate vo svojom prirodzenom prostredí.