Zábava na jarmokoch

Hody boli vždy považované za akúsi slávnosť alebo oslavovanie niečoho, čo je pre danú dedinu alebo mesto známe. Jarmoky bývajú prevažne počas letných období, ale málo z nich našlo miesto aj počas chladnejších dní počas roka. Na Slovensku bývajú jarmoky prevažne spojené s tradičnou kultúrou sprevádzané mnohými tanečnými vystúpeniami, ako i návštevou z iných krajín.

koláče

Bývajú aj mnohé predstavenia, či už detské alebo vo vyšších kategóriách, tanečné i spevácke. Ľudia sa takto veselia, zabávajú a niekedy v tejto zábavnej činnosti zabudnú na starosti a z chuti sa smejú. Človek potrebuje svoju situáciu spríjemniť a takto je to oveľa jednoduchšie. Počas predstavení po čase začne rozvoniavať klasická cigánska pečienka, pečené klobásky, a čerstvo nabitý sud chladeného pivka. Po stánkoch sa môžete vynadívať na ručné práce, môžete si pozrieť detailnú výrobu prútených košíkov, či náušníc. Pre dobrú náladu sú k dispozícii aj stánky s medovinou a sladkým burčiakom.

V zime tesne pred Vianocami bývajú zasa uličky preplnené domácimi medovníkmi a všade je cítiť vôňu vareného punču, či vína. V týchto časoch sa už ľudia tešia na Vianoce a pomaly ešte dokupujú vianočné darčeky. Na jarmokoch samozrejme nikdy nechýba hlučná hudba a veľké davy zvedavých, no šťastných ľudí. Všade sa jagajú svetielka a svoje miesto si všade nájde aj vyzdobený vianočný stromček. Vianočná výzdoba jarmokov je jednoducho božská atmosféra !
Na letných hodoch bývajú aj zábavné činnosti pre deti, akými sú práve kolotoče. Najlepšími z pomedzi väčších miest sa pýši práve Nové mesto nad Váhom. Ak ste teda fanúšikom takejto adrenalínovej zábavy, určite tam nesmiete chýbať. Okrem adrenalínových kolotočov nadľudských rozmerov sú tu samozrejme aj menšie pre deti, ako je napríklad klasický retiazkový kolotoč, na aký do dnešného dňa z detstva radi zaspomíname. Dospelí sa niekedy počas hodov stanú opäť deťmi a zábavu hľadajú v tzv. strelniciach.

kolotoč

Takéto tradície nemáme len tu na Slovensku, to iste viete. U našich českých susedov je tiež mnoho zábavných akcií, na ktorých sa dá poriadne vyblázniť. V Rakúsku je zasa preslávená nádherná Viedeň, kde sú Vianoce v ich magickej výzdobe nezabudnuteľným zážitkom.