Podnikanie

Založiť vlastnú sro alebo kúpiť už existujúcu?

Na trhu sa neobchoduje len s potravinami, drogériou a produktmi, ale kúpiť sa dajú takisto spoločnosti. Ich kupca sa tak stane ich novým oficiálnym majiteľom, pod menom kúpenej s.r.o. môže naštartovať svoje podnikanie.

A na výber je v tomto smere niekoľko možností. V prvom rade môže prebehnúť vlastné založenie sro https://ezmluva.sk/zalozenie-spolocnosti-s-r-o, no ak máme vravieť priamo o kúpe nejakej hotovej eseročky, potom sú v ponuke tie s históriou, ktorých sa rozhodol predať ich aktuálny majiteľ, alebo potom sú tu takzvané ready- made, čo si však žiadajú lepšie vysvetlenie.

Ready made sro sú spoločnosti zhotovené za účelom ich predaja. Majú vybavené potrebné náležitosti a sú čerstvo pripravené pre svojho nového majiteľa. Nemajú žiadnu históriu ani dlhy či iné pohľadávky. Sú zapísané v obchodnom registri, majú splatené základné imanie, sú zaregistrované na daňovom úrade a aj po administratívnej stránke nechýbajú vyhotovené platné dokumenty. Takáto sro sa dá kúpiť prakticky okamžite a oficiálne s ňou nový majiteľ môže operovať už doslova o niekoľko dní (asi 2 až 7 dní).

biznis, podanie rúk

  • Jedným z podstatných faktorov ready- made spoločností je ten, že tieto sú bez histórie. A to sa naopak nedá povedať o bežných spoločnostiach na predaj s históriou, ktoré ponúka ich predchádzajúci majiteľ. U tých s históriou sú pochopiteľne aj vyššie riziká (z hľadiska možných dlhov a nesplnených pohľadávok).

administratívna práca

K výhodám ready- made, teda tých „vyrobených na predaj a pripravených na podnikanie“ sa radí úspora času, ide o vhodné riešenie napr. pre tých, ktorých tlačí čas. Ale samozrejme k podstatným výhodám sa tu radí fakt, že sú pri nich vykonané všetky potrebné administratívne pohľadávky. Potenciálny záujemca a budúci majiteľ sa tým pádom vyhne zdĺhavej byrokracii a behaniu po úradoch.

  • Vo veľa prípadoch je to atraktívna voľba najmä pre začínajúcich podnikateľov.