Ako to funguje
Najprv je potrebné vysvetliť, ako tieto internetové katalógy fungujú. Vy si nejaký vyberiete, zaplatíte za istý počet spätných odkazov, no a tie budú následne umiestnené do katalógu jeho prevádzkovateľom. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako veľmi rýchly a efektívny spôsob linkbuildingu. Určite však i sami dobre viete, že nie všetko čo sa bliští, je zlato.
Kde je problém?
Internetové katalógy boli veľmi populárne najmä v časoch, kedy sa so SEO optimalizáciou iba začínalo. Teda v časoch, kedy začali vznikať algoritmy vyhľadávačov, ktoré dokázali takpovediac posúdiť hodnotu jednotlivých webových stránok. Najväčší problém spočíva v tom, že mnohé takéto katalógy, vyhľadávače už dávno „odhalili“. Aspoň sa to takto hovorí. Prečo nie je jasné, či to pravda je, alebo nie? Pretože v skutočnosti nikto nevie, ako presne tieto algoritmy vyhľadávačov fungujú. Mnohé názory sa však zhodujú v tom, že vyhľadávače dokážu rozpoznať neprirodzenú aktivity. Teda napríklad to, že v priebehu dvoch hodín, na internete pribudnú stovky spätných odkazov na daný web.
Vyberajte opatrne
Určite musíme spomenúť aj pozitívnu stránku katalógov. Mnohí jednotlivci aj agentúry, ešte aj dnes, túto formu linkbuildingu využívajú. Pokiaľ by ste sa k nim chceli pripojiť, dajte si pozor hlavne na to, aby ste si vybrali overený internetový katalóg. Dnes nie je až tak ľahké zistiť, ktorý to je. Popátrajte trochu na internete, hlavne v diskusiách a budete mať vo veci jasno.