Deň bez čokolády nemá zmysel

Všetci čokomilovníci o tom vedia svoje, ale nie je čokoláda ako čokoláda. Hnedá, sladká, obaľujúca naše nervy a hromadiaca naše tukové zásoby. Pochúťka, ktorej odolá málokto, ale s jej výberom by sme mali byť opatrnejší, pretože aj keď táto pochutina má blahodarné účinky na náš organizmus tak rafinovaný cukor robí presný opak.

kafe

Väčšinu čokolády samozrejme tvorí kakao a pri tomto by sme sa mali pozastaviť a spýtať sa: „ Kto z nás si aspoň raz prečítal na etikete obsah kakaa?“ Čokolády, ktorých percento kakaa sa pohybuje okolo 65-75%, môžeme považovať za kvalitné. Lenže čím vyššie percento, tým väčšia horkosť. Takže radšej siahame po mliečnej či bielej čokoláde, ktorá už taká zdravá nie je a spôsobuje viac škody ako osohu.

Nechceme vás odradiť od kupovania týchto čokolád, to určite nie. Na trhu sa totižto nachádza aj kvalitná mliečna čokoláda, ale pohybuje sa vo vyššej cenovej kategórii. Niekedy je lepšie si priplatiť za kvalitu a neškodiť svojmu telu množstvom cukru a tuku.

čokoláda

Priaznivé účinky kvalitnej čokolády sa odrazia na našom tele takmer okamžite. Budeme menej nervózny, nerafinovaný cukor naštartuje naše myslenie a dokonca nám čokoláda zníži krvný tlak.

Jej rôzne využitie je známe po celom svete, napríklad taká čokoládová masáž vyhladzuje a skrášľuje pokožku. Pôsobením tejto sladkej hmoty sa nám z tela odplavujú toxické látky a naše telo vstrebáva množstvo vitamínov a aminokyselín. Nie je to na zjedenie? Aspoň jednu takúto masáž by si mal každý vyskúšať.
Ste milovníkmi horúcej čokolády? Kto by nebol. Je tekutá, teplá, na zimné večery ako stvorená. Ale všetko má svoj háčik. Do horúcej čokolády z prášku sú pridané zahusťovadlá – najčastejšie vo forme múky a samozrejmosťou sú aj farbivá. Takejto podobe povedzte „NIE“. Môžete si ju vyrobiť aj doma! V tekutej či tuhej podobe. Je to len na vás. Sami sa môžete rozhodnúť o pomere kakaa a cukru a nie je problémom pridať do nej takmer čokoľvek: hrozienka, oriešky, karamel, čili.. Záleží od vašich chutí. Cena tejto sladkosti vás vyjde menej ako v obchode. Spôsobov nájdete hneď niekoľko a jej využitie je úžasne všestranné. Maškrtné jazýčky nebudú môcť odolať.

čokoška

Už vám tečú sliny? Utekajte do obchodu a ak kvalitnú čokoládu nenájdete, skúste domáci recept. Neoľutujete.