Typy ako mať kontrolu nad financiami

Peniaze sú na to aby sa míňali, no existuje miera, ktorú by ste nemali prekročiť. Tí, ktorí ju prekročia, nemajú kontrolu nad svojimi finančnými prostriedkami a zle s nimi hospodária. Peniazmi je potrebné platiť za bývanie, jedlo, auto, oblečenie a ostatné životu nevyhnutné veci. No mnoho ľudí míňa viac ako má k dispozícií. Kupujú si veci, bez ktorých by sa určite zaobišli. Preto je dôležité mať prehľad na čo míňame. Najlepšie na to sú aplikácie banky, v ktorej máme účet.

peněženka

Tam si môžeme kedykoľvek prezrieť prehľad našich výdavkov a zistiť tak na čo míňame najviac. Potom je nutné danú sumu v danej kategórií výdavkov znížiť. Napríklad ak veľa míňate na zábavu, snažte sa ju obmedziť, chodievajte menej do drahých podnikov, robte si posedenia s priateľmi doma, takto ušetríte nemalé peniaze.

Ďalšou metódou, ktorou môžete mať svoje peniaze pod kontrolou je stanovenie si rozpočtov na rôzne veci. Po zaplatení existenčných výdavkov si vytvorte kôpky s peniazmi, ktoré môžete minúť napríklad na drogériu, oblečenie či na zábavu. Šatstvo patrí medzi veci, ktoré potrebuje každý, no ženy nikdy nevedia kedy majú dosť, preto by si mali dať predsavzatia, že aspoň každý druhý mesiac nebudú nakupovať žiadne oblečenie, topánky či doplnky, vtedy dokážu ušetriť nemalé peniaze a môžu ich minúť napríklad na vysnívanú dovolenku či prerábku bytu. Dobrou radou je nahradenie drahých produktov, podobnými ale lacnejšími. Ak napríklad obľubujete určité potraviny, je takmer isté, že nájdete aj vhodnú náhradu, ktorá je lacnejšia a rovnako chutná.

kreditní karta

Ak chcete mať kontrolu nad svojimi výdavkami, v žiadnom prípade nenakupujte s kreditnými kartami, ba dokonca ich ani nevlastnite. Vlastníctvo takejto kartičky je veľmi nákladné a každý mesiac za to platíte určitú sumu, ktorá sa vám automaticky sťahuje a vy si to často ani nevšimnete, až na konci mesiaca keď zistite, že už nemáte skoro žiadne peniaze, vtedy sa začnete vypytovať kam sa podeli. Kreditné karty si môžu dovoliť len ozaj bohatí ľudia.