Cestovanie

Práca delegáta cestovnej kancelárie

Na Slovensku môže profesiu delegáta robiť len ten kto absolvuje kurz sprievodcu v cestovnom ruchu v niektorej z inštitúcií, ktoré majú akreditáciu MŠ SR. Kurz je vcelku náročný, má vyše 300 hodín a skúška z neho je ako malá maturita. Navyše aj cena okolo 600 € odradí viacerých z vás, ktorí si mysleli, že byť delegátom môže byť ktokoľvek.

kameny

Aké predpoklady pre prácu by mal mať delegát? Čo sa týka vzdelania je potrebné mať minimálne maturitu a samozrejme absolvovať už spomínaný kurz. Väčšina cestovných kancelárií vyžaduje od delegáta vlastniť aj vodičský preukaz a byť aktívnym vodičom. Bez jazykovej výbavy by sa delegát nezaobišiel t.j. minimum je angličtina a niekedy je potrebné ovládať aj jazyk krajiny, do ktorej vás cestovka vyšle. To je však len základ. Delegát musí byť človek samostatný, musí vedieť riešiť krízové situácie, odolávať stresu, vedieť komunikovať s veľmi rôznorodou skupinou ľudí, mať naozaj dobré fyzické zdravie, byť občas tak trochu flegmatik (nepripúšťať si osobne útoky klientov), byť perfektný organizátor, mať všeobecný prehľad a byť ochotný vycestovať na niekoľko mesiacov.

stres

Čo všetko zahŕňa práca delegáta? Delegát sa veru počas letnej sezóny len málokedy dostane na pláž a len málokedy sa vyspí. Ak sa mu predsa len podarí si ukradnúť čas len pre seba, musí mať pri sebe stále mobil a byť non stop na telefóne pre prípad núdze. A núdzových situácii sa môže vyskytnúť počas sezóny naozaj veľa, od ochorenia, cez krádeže až po nedajbože úmrtie…aj s tým sa musí delegát popasovať. Jeho náplňou práce je privítanie klientov na letisku a následný rozvoz po hoteloch. Toto isté sa opakuje aj pri odchode t.j. pozbierať hostí a ísť s nimi na letisko. Niekedy sa stane, že delegát nevie byť prítomný v každom transfere a vtedy prichádzajú na rad jeho organizačné schopnosti. Skrátka si musí nejako poradiť. Po príchode klientov, zorganizuje informačnú schôdzku, kde podá hosťom základné informácie o hoteli, okolí, atrakciách, mori, výletoch. Vypočujte si ich sťažnosti a návrhy, snaží sa každému pomôcť a vyhovieť.

Delegát často obsluhuje aj niekoľko hotelov a to mu zaberie celý deň. Medzi schôdzkami musí vybaviť aj administratívne záležitosti a komunikovať s partnerskou cestovnom kanceláriou. Administratíva zahŕňa prípravu na transfery, tlač rôznych informácií pre klientov a prípravu fakultatívnych výletov. Častokrát musí delegát sprevádzať hostí aj počas výletov, asistovať na polícii, či u lekára, alebo mimo informačných hodín zabehnúť do hotela vybaviť milión maličkostí.
Po prečítaní týchto riadkov vás asi nadšenie pre túto prácu prešlo. Ale ak nie, ak si myslíte, že všetky úskalia práce delegáta zvládnete, tak vám držíme palce a snáď sa uvidíme v niektorej z letných destinácií.