Peniaze

Ošetrenie drevených povrchov

Zrubový obklad alebo palubovky je nutné ošetriť proti poveternostným vplyvom a to vo vnútri aj vonku. Samozrejme, že exteriérové ​​povrchy vyžadujú rozsiahlejšiu starostlivosť. Pokiaľ ju zanedbáme, častejšie môžu podliehať plesniam alebo sčernejú.

Vezmeme to od podlahy
Ak sú z mäkkého dreva, natrite je elastickým lakom, ktorý je určený práve pre tento typ podláh. Hlavne dbajte na to, aby ste nezlepili jednotlivé dosky k sebe. Vonkajšie podlahy ale nikdy nelakujte, ale ošetrite penetračným náterom a lazúrou. V dôsledku počasia totiž drevo pracuje ďaleko viac ako v interiéri.

srub

Ošetrenie obkladov v interiéri

Ako už sme si uviedli, používa sa lak, ktorý sa nanáša iba na lícnu stranu. Lakovaním dreva mu v podstate bránime v dýchaní. Rubovú stranu je tiež potrebné ošetriť, pretože materiál ešte stále pracuje a mohla by nás tu rozhnevať vlhkosť. K tomu slúži lazúra s obsahom ochranných látok, ktoré bránia vzniku plesne alebo šíreniu rôznych drevokazných húb na miestach, kde majú múry tendenciu vlhnúť. Medzi nátermi je však dobré drevo vždy zbrúsiť jemným brúsnym papierom o hrubosti minimálne 100-120. Drevo takzvane „púšťa chlp“, prebrúsením každej vrstvy laku (okrem tej poslednej) dosiahnete absolútne hladkého povrchu, ktorý bude možné ľahko utierať handričkou, bez zadrhávania.

A ako sme na tom s exteriérom?

Tu sme si hovorili, že na lak zabudneme a použijeme lazúru. Vonku by nám lak totiž popraskal pôsobením slniečka alebo dažďa a spôsobil by nám viac škody ako úžitku. Pred samotným ošetrením je nutné použiť penetráciu, ktorá predĺži trvanlivosť. Vykonáva sa v jednej až dvoch vrstvách. Po zaschnutí už môže prísť na rad lazúra.
Milovníci prírodného dreva budú možno chcieť skôr lazúru bezfarebnú, ale to má podľa odborníkov rad úskalí. Absencia pigmentu (farebné zložky) znamená ďaleko menšiu odolnosť náteru proti poveternostným vplyvom, predovšetkým slnku, dažďu a snehu. Navyše budete musieť obklady natierať minimálne raz ročne. Všeobecne platí, že čím viac pigmentu lazúra obsahuje, tým lepšie drevo ochráni a dlhšie vydrží. Ďalej by ste sa mali určite zamerať na kvalitnejšiu, teda drahšiu lazúru.

chatka

Niektoré lazúry obsahujú ochranné prostriedky proti plesniam, hubám a hmyzu. Pre vonkajšie použitie sú tieto najlepšie.