Peniaze

Nakupujte s rozumom

Najčastejšie nakupujeme v potravinách a obchodoch s oblečením, často zbytočnosti. Preto sa pozrieme na zúbok práve na to ako ušetriť nielen peniaze, ale aj životné prostredie. Hromadenie vecí je síce zlozvykom mnohých Slovákov, ale dá sa s ním bojovať. Stačí sa len zamyslieť nad tým, čo naozaj potrebujeme.
Jedným z najväčších výdavkom v domácnosti je nákup potravín. Práve na potravinách sa dá veľmi ušetriť. Stačí sa držať jednoduchých pravidiel. Váha, peniaze, zemiak.jpgDo potravín sa snažte chodiť dobre najedení. Práve hlad nám hádže do nákupného vozíka artikle, ktoré by sme za iných okolností nekúpili. Nikdy nechoďte do obchodu bez nákupného zoznamu. Venujte zopár minút jeho príprave a uvidíte, že nebudete kupovať ďalšie zbytočnosti, ale len to čo naozaj potrebujete. Veď často si iste nepamätáte, čo máte v chladničke a preto je lepšie vopred zistiť, ktoré potraviny potrebujete doplniť. S tým súvisí aj jedálny lístok. Nie je na škodu si dobre premyslieť, čo chcete počas týždňa variť. Predídete tak aj stresu z toho, keď vás vo chvíľach únavy nenapadne žiadne jedlo a napokon skončíte pri drahých a nezdravých polotovaroch. Môžete z plánovania jedálnička spraviť rodinnú zábavu a spolu so svojimi drahými si raz do týždňa sadnúť k jeho príprave. Akciové letáky nie sú len pre dôchodcov. Niektoré zľavy môžu byť naozaj výrazné a vy tak ušetríte nejedno euro. Práve akciové potraviny si môžete kúpiť do zásoby. Naopak bežné suroviny ako múku, či ryžu nemusíte kupovať neustále, ale až keď sa minú.
Pri kúpe oblečenia sú akcie niekedy na škodu. Výpredaje veľmi lákajú hlavne ženy, ktoré často nakúpia veci len preto, lebo sú lacné. Napokon skončia v šatníku nenosené a následne ich vyhodia. Obchod s potravinami.jpgPri oblečení platí, že sa treba zamerať na kvalitu a nie kvantitu. Oblečenie, ktoré má hodnotu si viacej vážime a vynosíme ho. V poslednej dobe dáva čoraz viacej ľudí prednosť lokálnym výrobcom, čo je správna cesta vo svete módy. Takéto oblečenie je naozaj kvalitné, šité ručne a preto vydrží niekoľko rokov. Správne je aj zameranie na kúsky, ktoré sa dajú dobre kombinovať. Niekedy kúpime desať skoro identických tričiek, i keď by nám stačili dve, ale kvalitné. Preto sa vždy pred výkladom zamyslite, či danú vec naozaj potrebujete a nemáte náhodou niečo podobné už kúpené doma.