Dotácia na tepelné čerpadlo


Dotácia na tepelné čerpadlo je poskytnutá pre všetkých občanov, ktorí splnia požadované podmienky. Výhodná dotácia na tepelné čerpadloje výbornou podporou pre rodiny, ktoré začali stavať novostavbu, alebo pre tých ktorí sa pustili do rekonštrukcie staršieho rodinného či bytového domu. Bola by veľká škoda túto šancu nevyužiť, keď európska únia a štátny rozpočet Vám na Vaše nové tepelné čerpadlo môžu prispieť. Tepelné čerpadlo využíva teplo z vonkajšieho prostredia, preto je aj ekologické a používa obnoviteľné zdroje energie. Tým ušetrí Vaše ťažko zarobené prostredie a taktiež aj životné prostredie.

tepelné-čerpadlo

Čo to vlastne tepelné čerpadlo je?

Ak Vás dotácia na tepelné čerpadlo zaujala a mali by ste o ňu záujem, tak je dobré sa niečo o tepelnom čerpadle dozvedieť viac. Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré na svoju činnosť využíva teplo z okolitého prostredia. Medzi toto teplo z okolitého prostredia patrí teplo zo vzduchu, zeme alebo vody. Tepelné čerpadlo sa primárne hodí na vykurovanie v domoch s dobrou izoláciou. Je určené na nízkoteplotné vykurovacie systémy, medzi ktoré patrí napríklad podlahové, stenové alebo stropné vykurovanie. Tepelné čerpadlá v podstate efektívne využívajú obnoviteľnú energiu a tak znižujú domácnostiam náklady na vykurovanie a získavanie teplej vody. Medzi výhody tepelného čerpadla patrí aj to, že rodinný dom či obytný byt vie svojou činnosť aj ochladiť. Čiže dá sa povedať, že v zime Vás zahreje a v lete zasa vzduch vo Vašej domácnosti ochladí. Tepelné čerpadlo navyše vydrží mnoho rokov a bude Vás či Vaše vnúčatá zohrievať každú zimu a taktiež aj pripravovať teplú vodu, ktorú v súčasnosti dennodenne potrebujeme.

dotácia-na-tepelné-čerpadlo-viessmann

Dotácia na tepelné čerpadlo a jej podmienky

Ak chcete získať dotáciu na tepelné čerpadlo, tak Vami vybraté čerpadlo by malo spĺňať niekoľko parametrov. V prvom rade musí byť určené na používanie aerotermálnej, geotermálnej alebo hydrotermálnej energie. Musí mať vydaný doklad akreditovanou skúšobňou, dosahovať stanovené minimálne hodnoty podľa technického predpisu a musí mať vydané vyhlásenie o zhode. Všetky potrebné informácie sa dozviete aj na stránkach projektu Zelenádomácnostiam.sk, kde Vám odborníci ochotne poradia a poskytnú cenné rady v problematike dotácie na tepelné čerpadlo. Národný projekt Zelená domácnostiam pomohla inštalovať približne 15-tisíc systémov, ktoré su určené na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Je to výborný projekt, ktorý pomôže viacerým rodinám aspoň čiastočne ušetriť ich náklady. Dotácia na obnoviteľný zdroj energie sa dá taktiež získať aj na slnečné kolektory, veterné turbíny, kotle na biomasu či fotovoltaické panely.