Zasmejme sa s týmito knihami

Z môjho pohľadu sa mi zdá, akoby sa autorovi mojich obľúbených knižiek, pri ktorých čítaní som smial a opäť smial, dostala len menšia pozornosť. Myslím si však, že s týmto autorom by sa mohli ľudia zoznámiť viac, jeho knižky by im rozveselili život. No ale na druhej strane priznávam, že niekto ten jeho humor nemusí pochopiť, jeho knihy ho možno odradia. Avšak ja som v tomto autorovi našiel viac-menej človeka s podobnou krvnou skupinou, mňa osobne jeho riadky na každej strane rozosmejú. Dámy a páni, predstavím vám v krátkosti tvorbu Petra Pišťáneka. Ale nesmiem zabudnúť spomenúť, že veľakrát spolupracoval i s autorom podobného razenia, Dušanom Taragelom. /Nie hercom, spisovateľom./

kniha

•         Začnem asi poviedkami s poetickým názvom Sekerou a nožom.
Táto kniha je pre ich tvorbu úplne typická. Jednoduchá, ostrá, humorná, vlastne tým štýlom vykresľujú postoje, názory a zmýšľanie takého slovenského človiečika z dediny. V každej tejto poviedke nájdeme podobu s človekom, ktorého niekde v slovenskej obci určite nájdeme, vlastne nájdeme ich tony. Príbehy a hlášky postáv v príbehoch sú možno až urážlivo otvorené, detailné a bez štipky skreslenia či cenzúry. Je to vlastne ostro-vtipná kritika slovenskej spoločnosti, hlavne tej z obcí. Práve v tom, v tej priamosti, jednoduchosti bez cenzúry, v tom tkvie humor týchto spisovateľov. Niekoho možno urazí, druhý sa zasa s chuti zasmeje, no na druhej strane si uvedomí, že tie postavy sú žiaľ veľmi podobné tým, s ktorými sme sa stretli, či dokonca denne stretávame.

vesnice

•         Presne na tento istý štýl, avšak s novými postavičkami a s ich novými príbehmi, no rovnako jednoducho, ostro a vtipne sa stretneme i v ďalšej  zbierke poviedok a tie sa volajú Mladý Dônč.
No a na záver nechávam najpopulárnejšie dielo, ktoré má tri časti a jednotka má aj filmovú podobu, ktorú odporúčam pozrieť. Ide o dielo s názvom Rivers of Babylon.
Kniha a film vykresľujú postavu primitívneho kuriča, ktorý však využil svojej tvrdej a drsnej povahy k tomu, aby sa ho ostatní báli a tým pádom sa stal pánom. Napomohla mu i nežná porevolučná doba. Z kuriča sa ta počas deja stáva vekslák, neskôr majiteľ hotela a nakoniec poslanec a politik.