Produkty

Všetko o drevených podlahách

Podlahy z tvrdého dreva dodávajú miestnostiam istý nádych, až priam pôvabom, zaváňajú nostalgiou, upokojujú, harmonizujú. Čím väčšia je odkrytá podlahová plocha miestnosti, tým krajšie sa vyníma. Do značnej miery je pekná podlaha kľúčom k celkovému dojmu z miestnosti, podmieňuje to, ako na nás pôsobí.

Ak si už predstavujete ten príjemný pocit, keď Vaše bosé nohy cupkajú po príjemnom drevenom povrchu, pouvažujte ktorá z nich je pre Vás tá správna a na čo sa pripraviť. Rozhodne na nej nešetrite. Drevená podlaha je ľahko rozoznateľná od imitácie, má unikátnu štruktúru, nevyznačuje sa strojovou pravidelnosťou a sfarbením.

podlaha

Štýl
Z dizajnového hľadiska môže ísť o drevenú podlahovú krytinu, ktorá je rovnobežná, vytvára cik-cak parketový vzor alebo náročnejší užívatelia https://slovnik.azet.sk/preklad/slovensko-nemecky/%3Fq%3Ds%2Bk%25C4%25BE%25C3%25BA%25C4%258Dom ocenia mozaikové vzory. Typ dreva, vzor a výsledné farebné prevedenie by ste mali prispôsobiť tomu, aká je cieľová miestnosť veľká, či je presvetlená, na čo sa bude používať a s čím ju skombinujete.

Hodnota a cena
Cena za kvalitnú drevenú podlahu je vyššia ako za rôzne laminátové imitácie, na druhej strane je trvácnejšia a odolnejšia. Je to dlhodobé riešenie a ak budete v budúcnosti nehnuteľnosť predávať, nestratí na cene. Na manipuláciu nenáročný systém kvalitných hotových dosiek určených na podlahu, ale aj obklad nájdete napríklad u tohto výrobcu:

Údržba
Ak je drevená podlaha správne urobená, jej údržba je nenáročná. Bežne ju stačí zamiesť alebo povysávať, príležitostne ju vyčistiť za použitia ošetrujúceho prípravku na drevené podlahy a odolá zubu času.
V starých budovách nájdete drevené podlahy, ktoré majú viac ako sto rokov a pri správnej údržbe sú dodnes majstrovským skvostom. Musí byť pravidelne zbrúsená a prelakovaná. Časové intervaly visia od opotrebenia podlahy – ošúchaná a poškriabaná podlaha vyžaduje ochranu. Stopy oteru sú najviditeľnejšie na trasách, po ktorých pravidelne prechádzate hore-dole, škrabance najčastejšie spôsobuje posúvanie nábytku alebo domáci miláčikovia.

Hlučnosť
Oproti iným typom podláh sa javí drevo pod nohami ako hlučnejšie. Jeho tvrdosť spôsobuje odrážanie zvukov a aj najlepšie vypracovaná podlaha môže časom na niektorých miestach začať vŕzgať, pretože je to prírodný materiál, ktorý usadá a pracuje.