Technika

S elektrinou nie sú žarty

To, že s elektrinou nie sú žarty, som vedela vždy. Prednedávnom sme však boli na návšteve u známych, ktorý si postavili krásny dom z dreva. Pri debate som sa dozvedela, že pán domu, urobil všetko sám, a to vrátane elektrických rozvodov. Musím uznať, že dotyčný je naozaj zručný majster, no nie elektrikár. Preto som si nebola úplne istá tým, či elektroinštalácia riešená na vlastnú päsť, bolo v ich prípade až tak dobrým nápadom.

Obrovské blesky na nebi

To, že to dobrý nápad naozaj nebol, sa ukázalo asi po dvoch mesiacoch od našej návštevy. Jedného pekného večera, dotyčným vypadla elektrina v dome. Pripisovali to poistkám a keď zistili, že tie sú v poriadku, predpokladali, že ide o obyčajný výpadok. Elektrina im však nešla ani ráno. Po chvíľke zistili, že im, doslova, zhorelo niekoľko káblov. Mali šťastie v nešťastí, pretože ak by sa im drevená stavba od prehriatych kábloch „chytila“, je s nimi amen.

Bola by som veľmi rada, ak by tieto riadky pomohli otvoriť oči všetkým, ktorí sa snažia na profesionálnom prevedení elektroinštalácie ušetriť. Prečo sa môžu prehriať káble? Pretože niekto elektrinu zavedie nesprávne. Stačí nesprávne prepojiť obvody alebo zabudnúť na prepäťovú ochranu a nešťastie je na svete.

Prehriatie káblov nie je samozrejme jediná vec, na ktorej môže elektrina v dome zlyhať. Je toho omnoho viac. K nešťastiu stačí aj malý skrat alebo náhle vypnutie poistiek, keď napríklad naraz zapnete práčku a digestor. Jednoducho, s elektrikou naozaj nie sú žarty. V dôsledku nesprávne prevedenej elektroinštalácie môže dôjsť k požiaru, no elektrina vás môže aj priamo „kopnúť“ a ak to nebude len nevinné kopnutie, tak asi viete, ako sa takáto malá nehoda môže skončiť.Guľatá žiarovka visí vo vzduchu pred bielou stenou

Takže milí priatelia, ak s staviate dom a potrebujete elektrinu riešiť, ako sa hovorí, od podlahy alebo máte doma staré káble, nečakajte ani minútu, nájdite si profesionálov a všetky práce spojené s elektrikou zverte do rúk im.