Technika

Prispôsobte svoje led osvetlenie do podoby, aby ste boli v čo najlepšej psychickej pohode

K silným stránkam moderného led osvetlenia sa radí jeho nízka spotreba a dlhšia životnosť. Ja v ňom však vidím ďalšiu podstatnú stránku, a tou sú prevedenia, respektíve formy tohto osvetlenia a skvelé možnosti, ktoré nám ich technológia ponúka. Stačí si ako príklad uviesť led pásy https://www.ledprodukt.sk/13-led-pásiky-5m a vidíme, že moderné led prvky majú potenciál, respektíve už nevravíme iba o tom „bežnom“ a stále nudnejšom osvetlení, ale o nových variantoch a využívaní pokročilej technológie. Samozrejmosťou je praktická stránka na čele s dizajnom či diaľkovým ovládaním, ale tiež kvalitné svetlo a možnosti výberu na základe teploty farby.

Farebné led diódy, osvetlenie LED.jpg

Stále sa však bavíme čisto len o technickej a funkčnej stránke, no za dlhšiu zmienku stojí poukázať na zistenie, že takéto nápadité led osvetlenie môže byť faktorom našej nálady, respektíve nášho psychického stavu. Pochopiteľne v pozitívnom smere.
Vplyv osvetlenia na ľudskú psychiku
Poznáme to aj na základe vlastných skúseností a stretávame sa s tým pravidelne. Už od narodenia na našu náladu či duševný stav vplýva prirodzené svetlo, čiže slnko a to, či vychádza, svieti, zapadá,… na základe toho sa naša myseľ a podvedomie prispôsobujú. Vo všeobecnosti denný svit podporuje aktivitu človeka a naopak západ slnka v nás vyvoláva istý útlm, respektíve stav, že sa blížia hodiny oddychu a spánku.

Led diódy, farebné diódy led v trubici, osvetlenie.jpg

Možno je trúfalé zrovnávať prírodné osvetlenie s tým umelým, ale je dokázané, že umelé svetlo dokáže simulovať efekt prirodzeného svetla a jeho vplyv na naše vnímanie. Náš aktuálny psychický stav tak dokážeme usmerňovať, regulovať či skrátka ovplyvňovať tiež v interiéri. Značný efekt zaznamenáme a rozdiel vidíme, ak je v miestnosti úplná tma alebo je miestnosť naopak rozsvietená, avšak úlohu zohrávajú aj tie najmenšie svetlené efekty, ktoré sa dajú regulovať v prípade spomenutých led svietidiel.