Podnikanie

Podnikať na živnosť alebo s ručením obmedzeným?

Podnikanie na živnosť a prostredníctvom spoločnosti s ručením obmedzeným sú najčastejšie formy podnikania na Slovensku. Ak rozmýšľate, či založiť živnosť alebo radšej spoločnosť s ručením obmedzením, potom si prečítajte výhody a nevýhody oboch foriem podnikania.

účetnictví

Vznik podnikania založením živnosťou
Založiť si živnosť je omnoho jednoduchšie a lacnejšie. Na založenie živnosti potrebujete 5 EUR (v prípade voľnej živnosti) a oficiálne nepotrebujete žiaden finančný vklad. Živnosť spolu ďalšími formalitami vybavíte na jednom mieste- obvodnom či mestskom úrade. Podnikať môžete na živnosť takmer okamžite – dňom ohlásenia- v prípade voľnej živnosti.

Vznik podnikania založením spoločnosti s ručením obmedzeným
Založiť spoločnosť s ručením obmedzeným potrebujete viac času, financií a dokumentov. Vypracovanie všetkých dokumentov je pomerne náročné a zdĺhavé. Len súdne poplatky vás budú stáť 330 EUR, plus ďalšie výdavky na vypracovanie dokumentov – ak to nezvládnete sami, overené notárske kópie, atď.. Pri založení s.r.o. potrebujete minimálny vklad vo výške 5000 EUR.

S.r.o.-čka je náročnejšia na vedenie administratívy, než podnikanie na živnosť.  Buď si celú administratívu budete viesť sami, alebo to môžete zveriť externej firme. To sa samozrejme ide aj do nákladov. S.r.o.-čka má viac povinností, čo sa týka zasielania rôznych výkazov a hlásení. Pri vedení s.r.o.-čky skrátka potrebujete niekoho, kto sa vám bude starať o všetky dokumenty, výkazy, štatistiky, evidenciu, zakladanie účtovných dokladov a ďalšiu administratívu. Samozrejme sa o to môžete pokúsiť sami, ale bude vás to stáť toľko energie a času, že na samotné podnikanie nebudete mať vôbec čas ani chuť.

Ako živnostník budete mať tiež mnoho administratívnych povinností, ale je ich menej ako v prípade spoločnosti s ručením obmedzeným.
Účtovníctvo
Pri podnikaní na živnosť si môžete viesť  jednoduché účtovníctvo, ktoré zvládnete aj sami. V prípade, že sa rozhodnete uplatňovať si paušálne výdavky, nemusíte viesť účtovníctvo a odpadne vám veľa starostí.
Ako s.r.o.-čka musíte viesť podvojné účtovníctvo, čo je bez potrebných znalostí prakticky nemožné, najmä ak sa chcete v podnikaní venovať aj niečomu inému než účtovaniu. To znamená, že účtovníctvo musíte zveriť externej firme či účtovníkovi, čo predstavuje ďalšie náklady.

podnikatelka

Odvody
Ak ste jediným spoločníkom a konateľom v s.r.o.-čke, a nestanovíte si za úloha konateľa žiadnu odmenu či mzdu, tak nemusíte platiť odvody do Sociálnej poisťovne.
V prípade živnosti síce prvý rok neplatíte odvody do Sociálnej poisťovne, ale po prvom roku musíte platiť odvody v aspoň minimálnej výške, avšak tie sa zvyšujú spolu so ziskom vášho podnikania. Čím viac zarobíte, tým vyššie odvody budete platiť.

Podnikať na živnosť alebo s ručením obmedzeným?
4.1 (81.54%)13