Produkty

Fotovoltaický panel a čo je dôležité pre jeho správnu montáž

Pred samotnou inštaláciou fotovoltaického panelu je potrebné zvážiť niekoľko aspektov, ktoré majú podstatný vplyv na správny návrh ich inštalácie. Každý fotovoltaický panel váži približne 25 kg, v dôsledku čoho je nutné zvoliť bezpečný systém jeho ukotvenia. Celková náročnosť inštalácie je závislá od materiálu strešnej krytiny a materiálu krovu. V drvivej väčšine prípadov je krov tvorený drevom, no pokiaľ pozostáva napríklad zo železných rúrok, tak inštalácia fotovoltaického panelu je o to náročnejšie a je potrebné zvoliť individuálny prístup.  
 solární panely

Fotovoltaický panel a jeho montáž patrí do rúk odborníkom 

 
Inštalovať fotovoltaický panel na rovnú strechu je určite ten najpohodlnejší a najjednoduchší systém montáže. Jeden z Murphyho zákonov patrí aj v tomto obore, pričom väčšina striech je v súčasnej dobe v šikmej podobe. Inštalácia na rovnú strechu je realizovaná s použitím plastovej vane so sklonom 25 stupňov, ktorá je na povrchu strechy zaťažená štrkom alebo pieskom. Na túto vaňu je namontovaný fotovoltaický panel a ďalšie skrutkovanie alebo vŕtanie už na rozdiel od montáže na šikmú strechu nie je nutné. Návrh inštalácie panelov na šikmú strechu musí počítať aj s rôznymi zakriveniami v podobe vikierov, komínov či strešných okien. Ideálny návrh celého riešenia spolu s montážou by mali brať do úvahy, že spomínané prekážky môžu zatieniť časť plochy panela a zmenšiť tak plochu osvetlenú slnečným žiarením.  panely na střeše
 
V prípade montáže fotovoltaického panelu na šikmú strechu existuje možnosť využitia pevnej konštrukcie. Takýto spôsob je v praxi označovaný ako pevná montáž a firmy poskytujú viacero montážnych systémov, ktorých použitie je určené predovšetkým na menšie inštalácie. Pod nimi si teda môžeme predstaviť rodinné domy či malé nehnuteľnosti napríklad na podnikateľské účely. Ich súčasťou sú špeciálne kotviace systémy a výber konkrétneho typu opäť závisí od materiálu strešnej krytiny. Pred samotnou inštaláciou by mali mať všetky zúčastnené strany informáciu o tom, či strecha obsahuje krovy, na ktoré je možné kotviace systémy upevniť. Ak by ste radi mali informáciu o materiáloch tvoriacich prichytávacie háky, tak spomenieme, že väčšinou ide o hliník alebo pozinkovanú oceľ. Spomínané háky sú na krov strechy pripevňované samoreznými zápustkami.  
 
Viac informácií od odborníka na fotovoltaické panely nájdete na internetovej stránke https://www.viessmann.sk/.